MALİ'Yİ İŞGALE HAZIRLIYORLAR

MALİ'Yİ İŞGALE HAZIRLIYORLAR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Mali'yi ülkenin kuzey bölgesinde hâkim olan direnişçi gruptan 'kurtarma' bahanesiyle işgal etme planları üzerinde çalıştığı tasarı karara bağlandı.

Özellikle Fransa'nın iştahını kabartan Mali'ye ilk etapta askeri müdahale kararı çıkmazken, konu ile ilgili Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) yetkilendirildi. BMGK Guatemala Dönem Başkanı Gert Rosenthal, toplantı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Mali geçici hükümetinin başvurusu üzerine, ülkenin toprak bütünlüğünü korumaya yönelik olarak Güvenlik Konseyi bugün iki karar birden almıştır" dedi. Karar hakkında, BMGK üye ülkelerinin tamamının evet oyu kullandığı öğrenildi.


BMGK'nın geç saatlere kadar süren toplantısında görüşülerek kabul edilen 2070 numaralı karara göre Rosenthal, ECOWAS'ın söz konusu sorun ile ilgili yetkili kurum olarak ilan edildiğini, aynı toplantıda ayrıca Mali'de bulunan BM Barış Gücü Misyonu'nun süresinin 15 Ekim 2013 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı.

Dönem Başkanı Rosenthal, bir soru üzerine, Afrika Birliği'nin de ECOWAS ile birlikte Mali sorununun çözümünde söz sahibi olacağını kaydetti. Söz konusu kararın BMGK'nın Mali konusunda aldığı ilk karar olduğunu, ECOWAS'ın 45 gün içinde hazırlayacağı rapora göre daha geniş ve detaylı kararlar alınabileceğini söyleyen Rosenthal, şu an Mali'nin kuzey bölgesinde hâkim olan direnişçi gruplara karşı askeri bir müdahale kararı almak için ise henüz erken olduğunu belirtti.

Mali Başbakanı Amadou Toumanı Toure'nin, Mart ayında, ülkenin kuzeyindeki karışıklıkları bastıramaması bahanesi ile askeri bir darbe ile koltuğundan indirilmesi üzerine, ülkenin kuzey bölgesi bir grup ayrılıkçı silahlı güçlerin elinde bulunuyor ve geçiş hükümeti tarafından ülkenin bütünlüğünü sağlamak için bir süredir uluslararası çıkış yolu aranıyor.

 

  
4107 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret71481
Saat